EN | HU

SDSYS Smart document System

SDSYS Smart document System

Név: SDSYS Smart document System

Székhely: Budapest,

Alapítva: 2015

Cég mérete: 9

Rólunk

Szolgáltatásunk felszámolja a kis- és nagytömegű számlák kézi- és gépi adatrögzítését. Az elmúlt években azon dolgoztunk, hogy a bizonylatfeldolgozás új generációját hozzuk létre. Azt a generációt, ahol a bizonylat (értsd: számla, szállítólevél PO stb.) feldolgozása már a kibocsátásnál megkezdődik és ezt minden fél előnnyel élvezheti (beszállító, beszállító könyvelője, vevő, vevő könyvelője, a számlákat feldolgozó SSC-k). Képesek vagyunk drasztikusan csökkenteni a számla rögzítéshez tartozó összes erőforrásigényt, az emberi erőforrástól kezdve egészen a CO2 kibocsátásig. Alapvetésünk, ha egy bizonylatot (és bármely más bizonylat) egy digitális eszközön hoznak létre, akkor azzal az adattal közvetlenül lehessen dolgozni, nyomtatás, pdf küldés, kézi adatrögzítés és robotizálás nélkül. Például a számlák digitális kódját egy biztonságos csatornán, közvetlenül a feldolgozó rendszerbe küldjük, ahol annak teljes adattartalma felhasználható. Mindezt úgy tesszük, hogy a felhasználók számára egy láthatatlan szolgáltatást biztosítunk, tehát nem kell új rendszert megtanulnia a felhasználóknak. 

Saját rendszerében állítja ki a dokumentumot a küldő fél, és saját (valószínűleg teljesen más típusú) rendszerébe érkezteti azt a fogadó fél. A szolgáltatás igénybevétele kár 1 hónapon belül elkezdődhet. Bármilyen nyelven, bárhonnan érkező bizonylatot kezel a szolgáltatásunk, emberi- és OCR feldolgozó mechanizmus nélkül. 

Cégünk magyar magánszemélyek és magyar kockázati tőkealap tulajdonában áll, akik hisznek és tesznek azért, hogy az ésszerű automatizáció nemcsak az ipar kiváltsága (és szükségszerűsége), hanem a támogató rendszereké is.

Referenciák

Salesianer Miettex; MMAB Group; Igepa Group; Grenke Leasing;

Tapasztalatok

Az eddigi méréseink és felhasználóink visszajelzései alapján a számla és egyéb bizonylatok (szállítólevél, PO) feldolgozással foglalkozó részlegek mutatói az alábbiak szerint változnak a szolgáltatás használatával: 

  • minimum 45%-os létszámcsökkenés - más, magasabb hozzáadott értékű posztra áthelyezhetőek a munkatársak 
  • hatványozottan javul a számla adatok átfutási ideje – kvázi valós idejű adatszolgáltatást tesz lehetővé 
  • az eddig használt EDI protokollokhoz képest töredék idő és költség bevezetni a beszállítóknál, akár 100% penetráció is elérhető 
  • megfelelő alternatíva a munkaerőhiányra 
  • a számla átfutási ideje a kiállítástól a core rendszerbe való rögzítésig 60-200%-ot gyorsul 
  • a számlák fizikai tárolásának díja 8 év alatt akár 0 HUF-ra redukálható 
  • a magyar SSC-k ökológiai lábnyoma (10,5M kg CO2 – 130.000 fa/év) jelentősen csökkenthető